Skarb z Wareckiej 9

We wrześniu 1945 roku do Muzeum Narodowego w Warszawie napisał Aleksander Taube – właściciel mieszkania przy ulicy Wareckiej 9. Mężczyzna informował muzealników, że w trakcie powstania warszawskiego ukrył w suterenie kamienicy walizkę, w której znajdowały się dwa cenne obrazy – autorstwa holenderskiego artysty Fransa Halsa i polskiego malarza Józefa Brandta.

Skarb Dariusza III

W ciągu sześciu lat panowania (336-330 r. p.n.e.) król Dariusz III (z dynastii Achemenidów) odbudował potęgę Persji. Już w pierwszym roku sprawowania władzy najechał i zdobył Egipt - wraz z jego bogactwem. Dzięki swoim rządom Dariusz III zgromadził olbrzymi majątek. Na "skarb Dariusza III" składały się tony złota i kosztowności.

Skarb z „Flor de la Mar”

W 1512 roku flagowy okręt portugalskiego wicekróla Indii Afonso de Albuquerque (odkrywcę i założyciela pierwszej europejskiej osady na Przylądku Dobrej Nadziei) o nazwie „Flor de la Mar” wypłynął z portu Malakka z zamiarem dopłynięcia do Portugalii. W jego ładowniach znajdowały się prawdziwe skarby – kosztowności, złoto (mówi się o kilkudziesięciu...